Projektavimas (4 dalis)

  • Projektavimas (4 dalis)

    14 
    Į krepšelį 

    Spauskite ant video ir peržiūrėkite seminaro ištrauką prieš įsigijant.
    Įsigijus įrašą, prieiga peržiūrėti įrašą galioja 1 mėn.
    „Projektavimas“ 4-tos seminaro dalies trukmė: apie 2,5 akademinės valandos.

  • Projektinė ir statybinė dalis

    „Sėkminga namo statyba: kaip išvengti klaidų?“ 4 dalis

    4.1. Kokie dokumentai ir projektai reikalingi namo statybos leidimo gavimui ir statybos vykdymui?

    • Svarbiausių dokumentų ir projektų sąrašo pristatymas, atskirai išskiriant ir komentuojant dokumentus ir projektus, turinčius esminę įtaką namo statybos sėkmei.
    • Kokia architektūrinio, pastato energetinio naudingo skaičiavimo, konstrukcinio, vidaus ir išorės inžinerinių tinklų, interjero ir kt. projektų svarba pastato statybos kainai, ilgaamžiškumui, ergonomikai, estetikai ir sukuriamai NT vertei?
    • Kokią pridėtinę finansinę vertę gali sukurti namo architektas ir interjero dizaineris?

    4.2. Kokie galimi namo statybos vykdymo būdai, reikalingos pareigybės ir statybos kaštų struktūra? Pagal kokius pagrindinius kriterijus pasirinkti namo statybos vadovą/įmonę?

    • Kokie galimi namo statybos vykdymo būdai, jų privalumai ir trūkumai?
    • Kokių profesionalių pareigybių pagal įstatymus reikalauja namo statybos procesas?
    • Kokios yra šių pareigybių funkcijos ir įtaka namo kokybei?
    • Kokie yra galima skirtinga namo statybos kaštų struktūra pasirinkus skirtingus statybos vykdymo būdus?
    • Per kiek metų atsiperka investicija į kokybiškas (“brangias”) namo statybos medžiagas, projektus, technologijas ir profesionalius darbų vadovus, meistrus?
    • Pagal kokius pagrindinius kriterijus pasirinkti namo statybos vadovą/įmonę?

    4.3. Kokie galimi kalendoriniai statybos projektovykdymo grafikų variantai?

    • Kiek maždaug laiko idealiomis sąlygomis užtrunka sklypo paieška ir pirkimas, namo projektavimas, statyba ir įsirengimas?
    • Kokie galimi vidutinio dydžio ir sudėtingumo namų statybos grafikai priklausomai nuo kalendorinės statybų pradžios datos?
    • Kokie galimi didesnių, sudėtingų namų statybos grafikai priklausomai nuo kalendorinės statybų pradžios datos?

    Jei ketinate įsigyti tik šią seminaro dalį, kviečiame susipažinti su viso seminaro turiniu, nauda ir paskirtimi. Tai galite padaryti peržiūrėję ir perskaitę informaciją esančią „Įžangoje“.
    Norime trumpai paminėti, kad seminaras naudingas visiems norintiems ir planuojantiems turėti namą.
    Jei planuojate projektuoti namą arba jau projektuojate, galbūt jau turite įsigiję sklypą, rekomenduojame peržiūrėti ir kitas seminaro dalis nuo 1 iki 5 dalies. Pasitaiko atveju, kai išgirdę informaciją iš kitų seminaro dalių, žmonės susivokia apie jau padarytas klaidas, kurias galbūt nevėlu pataisyti.
    Galimybė prisijungti peržiūrai nusipirktos seminaro dalies „Projektavimas“ galioja 1 mėnesį nuo pirkimo datos. Seminarą galėsite peržiūrėti Jums patogiu laiku, jei prireiks pakartotinai tiek kartų, kiek norėsite. Kai seminaras perkamas su skaidrėmis, galimybė prisijungus atsiųsti skaidres taip pat bus 1 mėn. Skaidres savo kompiuteryje galėsite išsisaugoti ir jas žiūrėti neribotą laiką.
    „Projektavimas“ 4-tos seminaro dalies trukmė: apie 2,5 akademinės valandos.
    Perkant visas seminaro „Sėkminga namo statyba: kaip išvengti klaidų?“ dalis kaip vieną prekę, galite gauti didelę nuolaidą. Tokiu būdu nusipirkus visas dalis, prisijungimas video mokymų peržiūrai ir skaidrių pdf formatu atsisiuntimui bus galimas 3 mėnesius.
    Viso 5 dalių seminaro „Sėkminga namo statyba: kaip išvengti klaidų?“ trukmė virš 8 akademinių val.
    Nusipirkus mokymus, juos galėsite žiūrėti prisijungę prie savo paskyros interneto puslapyje https://www.seminarai.namukainos.lt. Prisijungimą prie mokymų Jums atsiųsime iš karto, kai tik gausime Jūsų apmokėjimą. Įsigijus skaidres, galimybė jas atsisiųsti bus Jūsų paskyroje prie video mokymų.

    DĖMESIO. Mokėjimas už seminarą ir įsigytas skaidres yra negrąžinamas.
     

     

     

     

     

     

     

     

     

     


     

    Nuo ko pradėti statyti namą

    Kalbėdami apie individualaus namo statybos eigą ir atsakydami į klausimą „nuo ko pradėti statyti namą?“, visada akcentuojame, jog namo statybą pradėti reikia nuo biudžeto nustatymo visam statybos projektui ir sklypo įsigijimui. Tinkamai suplanavus biudžetą pradedama sklypo paieška ir pirkimas. Šie etapai aptarti „Sėkminga namo statyba: kaip išvengti klaidų?“ 1-3 video seminarų dalyse, minime dažniausiai daromas.

    Namo statybos pradžios žingsniai

    Sekantis statybos pradžios žingsnis, apie kurį norime pakalbėti plačiau – projektavimas. Jis prasideda jau ruošiant projektavimo užduotį. Šią užduotį gali suformuoti užsakovas kartu su architektu, bet geriausias rezultatas pasiekiamas, jei procese kartu dalyvauja asmenys, kurie turi naujausią informaciją apie statybos kaštus. Jei projektuotojai aktyviai domisi individualių namų statybos ir skirtingų etapų įrengimo kainomis, tokio asmens pasitelkti nereikia, bet taip pasitaiko retais atvejais, nes architekto pagrindinė veikla yra projektavimas ir jis dažniausiai neturi laiko gilintis ir sekti statybos kainų tendencijų, už tai negauna papildomo atlygio. Suprantama, kad namo patalpų dydžius ir bendrai namo plotą projektuoja architektas, bet jei užsakovas prieš eidamas pas architektą pasiruošia iš anksto pagalvoja kiek, kokių ir kokio dydžio patalpų norėtų savo name, tai tik palengvina ir pagreitina projektavimo darbus.

    Projektavimo užduoties rengimas: kam reikalingas statybos specialistas?

    Taigi, grįžtant prie atvejo, kai į projektavimo procesą įsitraukia namų statybos specialistas, tiesiogiai susiduriantis su sąmatomis, darbo algoritmas būtų toks. Pagal užsakovo turimą ir galimą skirti biudžetą: pirmiausiai nustatomas didžiausias galimas namo dydis; antra, pasirenkamas projekto architektūrinis stilius, kuris turi tiesioginę įtaką statybos kainai; trečiu žingsniu užsakovams šeimos rate reiktų aptarti kokių, kiek ir kokio dydžio reikia gyvenamųjų ir pagalbinių patalpų: gyvenamojo kambario, holo, koridoriaus, virtuvės, valgomojo, sanitarinių mazgų, darbo, svečių kambarių, tėvų miegamojo, drabužinės, vaikų miegamųjų, garažo, sandėliuko, pirties, laiptinės (dviejų aukštų namui); ketvirtu etapu sumuojamas visas numatytas patalpų bendrasis plotas ir patikrinama, ar telpama į pirmu žingsniu nusistatytas namo bendrojo ploto ribas. Jei to nepavyksta padaryti iš pirmo karto, kompromisų pagrindu turi būti mažinamos atskiros patalpos, kol pasiekiamas reikalingas bendrasis namo plotas, atitinkantis pirmu žingsniu numatytas ribas. Jei vis dėlto suvokiama, kad šeimos poreikiai patalpoms yra didesni, nei skirtas biudžetas, reiktų svarstyti būdus, kaip pastarąjį padidinti, arba nagrinėti namo fasadų, stogo ir langų sprendimų keitimą į pigesnes alternatyvas, pvz.: ventiliuojamo fasado į tinką, medinius-kaustytus aliuminiu langus į plastikinius, ar stogo čerpes į pigesnę skardą. Toks sprendimas irgi gali būti problematiškas, nes jei namas projektuojamas aukštos klasės rajone, išorės apdailos “piginimas” gali turėti neigiamą įtaką namo, kaip nekilnojamojo turto, rinkos kainai ir likvidumai, jei kažkada bus poreikis tokį namą dėl bet kokių priežasčių parduoti.


    Jūsų namo vizija ir architekto darbas

    Svarbu pažymėti, kad šiuo modeliavimo etapu nereikia užsiimti architekto darbu ir bandyti patiems “paišyti ir dėstyti” atskiras patalpas planuose, nes tai neduoda tinkamo rezultato. Šį darbą atlieka architektas, kuris realizuodamas savo profesinę patirtį padaro savo darbą - išdėsto patalpas pagal: pasaulio šalių, įvažiavimo į sklypą, vidaus patalpų ergonominio tvarumo ir kitus svarbius projektavimo principus, kurių nepatyręs užsakovas negali suvokti. Esame ne kartą susidūrę su atvejais, kai pamačius potencialaus užsakovo statybai pateikto projekto vidaus ir fasado sprendimus iškarto kyla klausimas, ar tik ne pats užsakovas “nubraižė” planą pagal savo supratimą ir pateikė architektui tik perbraižyti.
    Kviečiame visus planuojančius projektuotis pasitikėti pasirinktu architektu ir leisti jam pateikti jums pradinius variantus, tik gavę juos teikite pasiūlymus, norus ir pastebėjimus, kas jūsų manymu atrodo ne taip, kaip tikitės, ar norėtumėte pakeisti. Pirmo pateikto varianto niekas nepriima kaip galutinio, tik bendradarbiaujant architektui su užsakovu diskusijų ir ieškomų kompromisų pagalba sukuriamas tvarus kūrinys. Papildomas pasiūlymas būtų pasiūlyti architektui papildomai apmokėti už kelių, pavyzdžiui trijų, skirtingų namo patalpų išdėstymo planų pateikimą, matydami skirtingus variantus lengviau apsispręsite kokia vizija yra arčiausiai jūsų svajonių namo varianto. Pažymėtume, kad paskutinis pasiūlymas dėl kelių planų variantų pateikimo labiau galioja ne tik vidutinės, aukštos ir prabangios klasės namų projektavimui, nors atrodytų, kad ekonominiai namai būna nedidelio ploto ir nelabai gali turėti tų skirtingų planavimo variantų, mūsų patirtis sako, kad vis tik tai verta padaryti, nes projektuojant net mažo ploto namus, architektai pateikia labai įdomių ir labai skirtingų planavimo variantų.

    Sąmatos skaičiavimas pagal architektūrinės dalies sprendinius

    Jau turint architektūrinės dalies projektą, rekomenduojame atlikti preliminarios sąmatos skaičiavimą pagal esamus architektūrinio projekto sprendinius. Kitas labai svarbus žingsnis po architektūrinės dalies projektavimo - paruošti projekto energetinio vertinimo ataskaitą, konstrukcijų, inžinerinių tinklų, interjero projektų dalis. Konstrukcijų projektavimo procese vėlgi verta įsitraukti namą statysiantį statybų specialistą, kuris žinodamas skirtingų sprendinių statybinius kaštus, gali patarti kokias galbūt pigesnes, ar optimalesnes projektavimo alternatyvas būtų galima naudoti pasiekiant tą patį architektūrinį namo vaizdą, bet sutaupant jo statybai dideles lėšas. Inžinierius-konstruktorius pagal projekto energetinio vertinimo ataskaitą projektuoja pastato apšiltinimo storius ir su tuo susijusias konstrukcijas, mazgus. Geriausias rezultatas pasiekiamas, kai šios dvi dalys atliekamos lygiagrečiai, t.y. modeliuojami skirtingų pastato elementų apšiltinimo storiai atsižvelgiant į tai, kuriuos elementus apšiltinti “storiau” yra pigiau. Pavyzdžiui kai turime namą su plokščiu stogu ir ventiliuojamu fasadu, bendra statyba visada yra pigiau, kai apšiltinimą labiau storiname stoge ir grindyse, o kiek įmanoma ploniname fasado plote, nes pastorinus apšiltinimą stoge, gal keliais centimetrais aukščiau reikės pamūryti parapetus ir tai sudarys labai mažus papildomus kaštus, o “storo apšiltinimo” ventiliuojamas fasadas reikalaus žymiai brangesnių ir daugiau jo tvirtinimo elementų, sąlygiškai brangiau kainuos darbai, dėl ilgesnio darbo pastolių nuoma, taip pat reikia įvertinti, kad “storas apšiltinimas” fasade sukurs ilgus išorinius angokraščius ir esant name siauriems į plotį langams jie gali atrodyti kaip “labai įlindę į sieną” ir pan. Paskutinis vertinimas konstruktyve susijęs su atskirų mazgų projektavimu pagal naujausią “geros statybos praktiką”. Dauguma mazgų neturi kažkokių visuotinų normų, kaip jie turi būti suprojektuoti, todėl statybų specialistai iš savo patirties gali patarti kokius mazgus ir kaip geriau projektuoti, kad jie būtų labiausiai ilgaamžiai.
    Na ir paskutinis žingsnis – namo statybos leidimas, po kurio gavimo galima pradėti statybas.
    Visus šiuos etapus, projektus reikalingus namo statybos leidimo gavimui ir statybos vykdymui aptariame seminaro Sėkminga namo statyba: kaip išvengti klaidų?“ 4-toje dalyje.

    Kodėl taip svarbu atsakingai paruošta projektavimo užduotis architektams?

    Jei atsitinka taip, kad suprojektavus architektūrinį ir konstrukcijų projektą daromi pakeitimai, tarkime keičiami kambarių dydžiai (perprojektuojamos namo išorinės sienos), keičiama stogo danga, langų tipas, fasado apdailos medžiagos, tuomet teks susimokėti papildomam architektų ir konstruktorių darbui ir sugaišti nemažai laiko perprojektavimui, atskirais atvejais gali tekti susimokėti už projektavimą antra tiek, nes senąjį projektą iš principo jau nėra galimybės tik taisyti, reikia jį išmesti ir tarsi projektuoti viską iš naujo.

    Kaip sutaupyti projektuojant namą?

    Norint sutaupyti laiko projektavimo procesui ir pinigų, siūlome nepamiršti pasidomėti kartotiniais projektais. Šiuo metu gerų kartotinių projektų yra didelis pasirinkimas, todėl tikrai verta juos peržvelgti. Mūsų puslapyje esančiame kartotinių projektų kataloge „Projektų katalogas“ rasite projektus, kurių preliminarią sąmatą galite pasiskaičiuoti iš karto paspaudę mygtuką „Skaičiuoti sąmatą šio projekto pagrindu“. Kai kuriuos parametrus, kurie nepriklauso nuo namo dydžio ir architektūros, skaičiuoklėje galima keisti, t.y. pasirinkti pigesnius, brangesnius, jums labiau tinkančius ir patinkančius sprendimus. Prie gautos sąmatos Namukainos.lt skaičiuoklėje rekomenduojame pridėti bent 10 proc. paklaidą/rezervą. Sąmatos skaičiuoklėje pateikta sąmata mūriniams namams, bet labai panaši suma namo statybai gaunasi statant karkasinius ar sip namus. Visi pateikti kartotiniai projektai „Projektų kataloge“ gali būti statomi mūriniai, karkasiniai arba sip.

    Ko reikia, norint greitų ir sklandžių namo statybų?

    Kad ne tik projektavimo procesas, bet ir namo statybos eiga vyktų sklandžiai ir greitai rekomenduojame, kad nuo pat projektavimo pradžių kartu kaip viena komanda dirbtų užsakovas, architektas, konstruktorius ir statytojas. Jei statysite namą su bankine paskola, statybos greitis aktualus, nes bankas paskiria terminą, per kurį turi būti pasiektas 100 proc. statybos baigtumas. Taip pat persikėlęs iš seno būsto į naują namą, jei finansiniai ištekliai leidžia, senąjį būstą .

    Turint gerai paruoštą konstrukcijų projektą ne tik žinosite aiškius, saugius sprendimus namo konstrukcijoms, bet ir tikslesnius medžiagų kiekius, turėsite aiškius statybos kontrolės svertus bendradarbiaujant su namo statytoju, nes konstrukcijų projektas yra pagrindinis dokumentas, pagal kurį statybininkai stato jūsų namą ir atsako pagal įstatymus už jo sprendinių laikymąsi.
    Statybų eigą paspartina, kai paruošimas aiškus kalendorinis darbų planas, kuriame numatoma, kada kokie darbai bus vykdomi, kokius darbus galima daryti lygiagrečiai, koks būtinas darbų eiliškumas, kada reikalinga turėti namo vidaus inžinerinių tinklų projektus, užtikrinančius sklandžią statybą, kada medžiagų ir sprendimų pasirinkimus turi padaryti klientas, kad medžiagos būtų laikų užsakytos ir nesustotų statybos procesas.
    Namo statybos greitis ir sklandumas priklauso nuo to, kokia komanda rūpinsis namo statyba. Namo statybą nuo “a iki ž” geriau suvaldyti gali atsakinga ir patyrusi komanda, nei pirmą kartą tuo užsiimantis žmogus.
    Savo seminare Sėkminga namo statyba: kaip išvengti klaidų?“ 4 dalyje plačiai aptarime statybos vykdymo būdus, kaštų struktūrą, kaip pasirinkti statytoją, nagrinėjame kalendorinius statybos projekto vykdymo grafikus, atsakome į klausimus, ko reikia statybai pradėti.